Ga naar hoofdinhoud

PreZero zet vol in op elektrificatie: ‘Onze chauffeurs spelen een cruciale rol’

AMSTERDAM – maart 2025

De elektrificatie van het wagenpark bij experts in afvalmanagement en recycling PreZero begon bij een aanbesteding. Met de komst van zero-emissiezones en de noodzaak om te verduurzamen, investeert het bedrijf fors in elektrische vrachtwagens en laadinfra. Tijdens de Kennisdag Elektrificatie georganiseerd door VLM, werd duidelijk hoe deze transitie niet alleen de techniek verandert, maar ook de dagelijkse praktijk van chauffeurs en planners.

Een sprong in het diepe

Pim van Holland, Onderhoudscoördinator bij PreZero Nederland spreekt bevlogen over de ontwikkeling: “Vier jaar geleden wonnen we een aanbesteding waar elektrische trucks een vereiste waren. Al snel ontdekten we dat er veel mĂ©Ă©r bij komt kijken dan alleen voertuigen aanschaffen. Netcapaciteit, laadinfrastructuur en strategie moesten compleet anders worden ingericht.” 

 

De eerste locaties waar de laadinfrastructuur werd uitgerold, zoals Berkel en Rodenrijs en Amsterdam, hadden de nodige uitdagingen. Zoals een vertraagde netverzwaring met minder capaciteit in Amsterdam. Toch zet PreZero door: dit jaar worden negen nieuwe locaties voorzien van laadinfrastructuur. Hun leermoment als het om de strategische volgorde gaat? Alles start bij de inschatting van de energiebehoefte en aansluitend de keuze van leverancier, de bouw en de monitoring. Maar er is meer, de gebruiker is key. 

De rol van chauffeurs in de transitie

De overstap naar elektrisch rijden verandert niet alleen de trucks, maar ook de werkwijze van de chauffeurs. “Bij diesel tank je en rijd je verder. Bij elektrisch hangt alles af van je rijstijl en hoe slim je oplaadt,” zegt Pim. “Een chauffeur die rustig accelereert, slim remt en efficiĂ«nt plant, haalt soms wel 20% extra actieradius uit een truck.” 

 

Om hen mee te nemen in de verandering, organiseerde PreZero in 2024 een dag, om vijftig chauffeurs kennis te laten maken met een elektrische vrachtwagen. Na een proefrit was iedereen enthousiast. “Hij heeft veel trekkracht en is heerlijk stil,” was de feedback van een chauffeur. “Het rijdt fantastisch.” Toch zijn er uitdagingen. “Als een chauffeur een laadkabel niet goed aansluit, staat de truck de volgende ochtend stil,” gaat Pim verder. Daarom krijgen chauffeurs extra training, over het laadproces, rijden met elektrische trucks en accumanagement.

Ritplanning

Ook de planning moet rekening houden met de inzet van elektrische trucks. “We kunnen niet meer zomaar een extra rit inplannen. We moeten rekening houden met laadtijden en beschikbaar vermogen,” zegt Pim. Ondanks deze uitdagingen zet PreZero vol in op elektrificatie. “Dit is geen experiment meer,” concludeert hij. “Het is de toekomst van afvalinzameling en stedelijke logistiek.”