Ga naar hoofdinhoud

Koelen met IJ-water bij Jonas Amsterdam

Bijzonder gebouw

Jonas is een bijzonder gebouw in de haven van het Amsterdamse IJburg. Deze nieuwbouw bevat een mix van 273 koop- en huurappartementen en enkele commerciële ruimten. Ook zijn er een filmzaal, een huiskamer, logeerkamers en een dakstrand voor gemeenschappelijk gebruik.

Als Kersten Techniek hebben we de aanbesteding voor het ontwerp en de realisatie van de koelinstallatie in de techniek ruimte gewonnen op verschillende onderdelen, dus niet alleen op prijs. Het project werd door opdrachtgever Vattenfall gegund aan degene met de meeste punten.

Trots

We hebben met Scheer & Foppen als nevenaannemer en Haitjema als onderaannemer de Techniekruimte geëngineerd en daarna tot in detail uitgewerkt. De techniekruimte, waar de installaties van Haitjema, Kersten Techniek en Scheer en Foppen in moesten komen, was erg krap. Om alles passend te krijgen heeft de nodige hoofdbrekens gekost van onze modelleurs. Rik: “De vraag was hoe we die installaties zo dicht mogelijk bij elkaar konden houden en dat is uiteindelijk goed gelukt. We hebben ons als een bouwteam opgesteld en problemen met elkaar opgelost. De samenwerking met Scheer & Foppen, Haitjema en Vattenfall was danook erg plezierig. Daar mogen we trots op zijn!”

Energie uit water

Jonas wordt verwarmd met stadsverwarming en koeling vindt plaats via een bron. Om voor koeling de bron met koude te laden is er een EOW-systeem geplaatst. Onze EOW-centrale haalt het water daarvoor uit de naastgelegen rivier Het IJ. Het was niet eenvoudig om de inlaat hiervoor te realiseren omdat Jonas aan een hoekige en bochtige kade is gebouwd. Rik: “Vanwege al die bochten konden we de inlaat van het water niet op de daarvoor bedachte plek maken. We hebben in overleg met Haitjema de in- en uitlaat omgedraaid en Haitjema gaat nu nog een extra onderwaterpomp plaatsen om water op te pompen.”


Aan Jonas werkten mee vanuit Kersten: Danny van Veen (uitvoerder), Jan Kuppen, Ben te Boekhorst (W-monteurs), Marco Heijnen, Anne Heikens (E-monteurs ) en Gerdo Mathijsen (M&R).

Jonas? Van die walvis?

Wie Jonas hoort, denkt waarschijnlijk als eerste aan het verhaal van Jonas en de walvis. De naam heeft daar inderdaad een link mee. Het ontwerp is van Orange Architects en de naam Jonas is eraan gegeven dat het gebouw onregelmatige openingen heeft. Dat geeft het idee geeft dat de ramen zachtjes over de gevel lijken te golven. Het gebouw is verder avontuurlijk en intiem, het biedt behagelijkheid in een ‘groot lichaam’. Ofwel: een stoer gebouw met een warm hart.